Bez wątpienia, dzieci w minione Święta Bożego Narodzenia otrzymały sporą liczbę zabawek. Pytanie czy w śród nich była przynajmniej jedna zabawka, które zachęca dziecko do stworzenia czegoś.

To może być zestaw drewnianych klocków dla najmłodszych, ale także takie rzeczy jak modelina czy zestaw uwielbianych klocków LEGO. Te ostatnie oferują nieskończone kombinacje i możliwości dla dzieci w zakresie wykorzystania ich umysłów i rąk, aby stworzyć coś nowego.

Uczą się pytać i dzielić: Kiedy dzieci utkną na jakimś problemie, jest to okazja, aby nauczyć je korzystać z różnych form pomocy. Zwykle rozpoczyna się prośbą kierowaną do rodzica lub nauczyciela, ale z biegiem czasu, zaczynają się uczyć, że same mogą znaleźć odpowiedzi w książkach i na stronach internetowych. Z drugiej strony, działanie daje im także możliwość dzielenia się informacjami i pomagać w rozwiązaniu problemu.

Uczą się eksperymentować: Tak, dzieci przechodzą do tej umiejętności całkiem naturalnie, ale warto zadbać o to, aby dzieci zaczynały od prostych rzeczy i stopniowo przechodziły do coraz trudniejszych. To idealna motywacja, aby próbować nowych i różnych sposobów, żeby zobaczyć, co dzieje się dalej. Eksperymentowanie to także taki samowystarczalny, niematerialny system nagród.

Lepiej zrozumieć otaczający świat: działanie wymaga zrozumienia, jak różne, małe części współdziałają ze sobą. Uczy rozwiązywać napotkane problemy i poznawać różne rozwiązania, a także oceniać ich rezultaty.

Czują się zmotywowani: Każdy projekt, który zaczyna się od wizji, a następnie przystępuje się do tworzenia i eksperymentowania i znalezienia satysfakcjonującego wyniku. To pozwala dzieciakom zawsze dodać coś już do wcześniej nabytych umiejętności. Z biegiem czasu zyskują zaufanie do swoich umiejętności i są bardziej skłonne, aby poszukiwać jeszcze bardziej zaawansowanych zadań!

Cokolwiek wybierzesz dla dzieci, pamiętaj aby wybierać rzeczy, które zachęcają tych młodych ‘naukowców’ do działania.

Na pewno zajęcia pozalekcyjne czy półkolonie Bricks 4 Kidz to coś podczas których mogą dowiedzieć się jeszcze więcej o tym, jak to wszystko działa i budowy nowych rozwiązań.