Jeśli jesteś rodzicem przedszkolaka, to wiesz, że gotowość szkolna jest ważnym wyzwaniem. Mając wypełniony harmonogram dnia innymi obowiązkami, zajęciami, zobowiązaniami nie zawsze mamy czas, aby zainteresować się tym aspektem.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje łatwy sposób, aby pomóc dzieciom zaznajomić się z podstawową matematyką, z której część opanuje w przedszkolu. I nie trzeba do tego specjalnych materiałów. Jest to codzienne podejście, jako rodzic możemy być ich przewodnikiem w odkrywaniu wielu elementów matematyki w otaczającym świecie.

Poznaj niektóre z tych codziennych pojęć matematycznych:

Liczenie: Nie staraj się dziecka wprowadzać od razu w matematyczną „stratosferę” z liczeniem do 100. Osadź je w policzalnej rzeczywistości. Szukaj chwil, w których możecie razem policzyć rzeczy, które osiągają 10 lub mniej. Kiedy schodzisz po schodach, policz schody. Kiedy nadszedł czas, aby posprzątać, powiedz im, aby rozpocząć od zebrania 10 klocków DUPLO (i policzcie je wspólnie). Po prostu starajcie się liczyć wszystko. Policz samochody na spacerze, groszek na talerzu – cokolwiek dziecko może wskazać palcem wskazującym 🙂

Kształty: Pod koniec przedszkola dzieci będą musiały opisywać kształty. Podobnie jak z liczeniem, szukajcie i porównujcie kształty, które widzicie w życiu codziennym. Popatrz na  smartfon, który jest prostokątem, tak samo jak ekran komputera i drzwi. Widzisz jakieś inne prostokąty w pokoju? Który prostokąt jest najmniejszy?

Sortowanie/porównywanie: Podczas gry lub czasu na przekąskę obiekty takie jak kolorowe cukierki lub klocki LEGO mogą być uporządkowane według rozmiaru, koloru lub kształtu. Ułoż je i porównaj. Czy więcej jest zielonych czy czerwonych klocków LEGO?

Wzory: Rozpoznawanie wzoru to kluczowa umiejętność matematyczna, o której nie zawsze myślimy. Możliwości są ogromne. Zbierzecie klocki LEGO, zaczynając od prostego schematu A-B, powiedzmy, czerwono-żółto-czerwono-żółtego i budujcie z tego. Możesz tworzyć wzory A-B-C, A-A-B i tak dalej. Następnie miej oko, aby zobaczyć, gdzie pojawiają się inne wzory. Tkaniny, ilustracje i tapety to doskonałe miejsca do oglądania.

Wzbogacanie zabawy: w wolnym czasie szukaj zajęć i warsztatów, które zawierają zabawę, a przede wszystkim uczą. Na naszych zajęciach Przedszkolaki Legolaki, będą się dobrze bawić układając modele w tematach, które dzieci uwielbiają. Jednocześnie będą miały praktyczne doświadczenia z podstawowymi pojęciami matematycznymi, takimi jak liczenie, porównywanie. Ale dla dzieciaków to nadal będzie zabawa!