Kiedy twoje dziecko boryka się ze szkołą, ta walka często przenosi się też na inne obszary, takie jak aktywności domowe i pozaszkolne. Nauka jest fajna. Ale jeśli masz dziecko, które boryka się z trudnościami, jest szansa, że ​​szkoła będzie je przerażać, co oznacza, że ​​nauka nie będzie postępować. Co gorsza, Twoje dziecko może zacząć wycofywać się z innych zajęć lub nawet wycofywać się z relacji z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli masz dziecko, które ma takie problemy, nie czekaj tylko podejmuj działanie.

1. Porozmawiaj z dzieckiem o szczegółach. Czy Twoje dziecko ma problem z określonym przedmiotem, klasą lub nauczycielem? Czasami dziecko może mieć trudność z zwerbalizowaniem problemu. Pomoc poprzez zadawanie pytań, które wymagają więcej niż odpowiedzi “tak” lub “nie”. I pomyśl, że niektóre dzieci mają raczej kłopot z motywacją, a nie ze środowiskiem szkolnym.

2. Naucz swoje dziecko, być  “własnym adwokatem”. Czasami dziecko może bać się podejść do nauczyciela. Upewnij się, że Twoje dziecko wie, że nie powinno bać się nauczycieli i zadawania pytań. Zachęcaj dziecko do korzystania z konkretnych pytań i podpowiedz jak prosić o pomoc, niż utwierdzać, że nie da się czegoś zrobić. Możesz zastanowić się nad odgrywaniem ról ze swoim dzieckiem, aby pomóc mu w zadawaniu pytań i udzielaniu odpowiedzi z wyprzedzeniem.

3. Spotkaj się z nauczycielem. Nauczyciel twojego dziecka powinien być twoim sprzymierzeńcem nr 1. Gdy już porozmawiasz z dzieckiem, spotkaj się z nauczycielem, aby znaleźć rozwiązania. Jest to również ważne, ponieważ pokaże dziecku, że ty i nauczyciel pracujecie razem. (A poza tym, jeżeli istnieje problem z nauczycielem, będziesz lepiej przygotowany do radzenia sobie z tym.)

4. Oceń nawyki związane z nauką swojego dziecka. W miarę, jak Twoje dziecko rośnie, praca domowa i czas nauki będą miały duży wpływ na wyniki w szkole. Czy wraca do szkoły ze wszystkimi książkami i pracą domową? Czy ma spokojne, zorganizowane miejsce do nauki w domu? Być może Twoje dziecko potrzebuje dodatkowej pomocy od nauczyciela. Bądź dostępny, aby odpowiadać na pytania, ale zachęcaj do niezależności.

5. Zrób przerwę. Upewnij się, że Twoje dziecko ma czas na oderwanie się od szkolnej pracy, aby zrobić coś co lubi. Może to być uprawianie sportu, słuchanie muzyki lub lekcje tańca, czytanie książki a może uczestnictwo w programie zajęć dodatkowych Bricks 4 Kidz, który pasuje do zainteresowań dziecka. Każdy potrzebuje czasu, aby realizować swoje ulubione zajęcia i zainteresowania.

Borykanie się jest częścią życia. Pomóż dziecku nauczyć się, że stawienie czoła tym zmaganiom i proszenie o pomoc będą miały znaczenie.