Dzielenie się. Jest to jeden z tych ideałów zachowania, który w przeważającej części uważany jest za zdecydowanie warty praktykowania. Ale nie zawsze jest to łatwe – zwłaszcza dla dzieci. Skoro my jako dorośli czasem mamy trudność w dzieleniu się, nie powinno nas dziwić, że dzieciom nauka tej umiejętności może czasem przychodzić również dość ciężko.

Uczenie dzieci dzielenia się to coś więcej niż tylko nauczanie dobrych manier. Rozbudzanie ducha dzielenia się to nauka jak być hojnym dla innych, tolerancji dla innych, akceptacji różnorodności. Gdy uczymy nasze dzieci, jak się dzielić, zachęcamy do rozwoju bardzo ważnych umiejętności społecznych, które pomogą im odnieść sukces w życiu – takie jak umiejętności samokontroli, skutecznej komunikacji i rozwiązywania problemów.

Oto kilka pomysłów, które zachęcać dzieci do dzielenia się:

  • Dawaj przykład i spraw aby dzieci miały możliwość zobaczenia Twoich zachowań tego typu.
  • Sformułuj jasne oczekiwania. Upewnij się, że dzieci rozumieją zachowania, których się od nich oczekuje. Czasami, gdy mówimy “podziel się”, mamy właściwie na myśli “daj”. Upewnij się, że dziecko rozumie różne stopnie dzielenia się.
  • Ćwiczyć odpowiedni język. Dzielenie się ma swój ‘język’. Zaczyna się od “proszę” i “dziękuję”. Warto upewnić się, że dziecko wie, jak zapytać kogoś innego, aby podzielić się z nim.
  • Uczyć szacunku. Dzielenie się jest umiejętnością, której można się nauczyć, będzie to dla nich dużo łatwiejsze, jak dzieci podrosną. Starsze dzieci są w stanie lepiej zrozumieć pojęcie poszanowania innych. Oznacza to, że są bardziej otwarte na potrzeby i pomysły innych ludzi.
  • Ucz również gdzie są granice dzielenia się. Należy pamiętać, że istnieją pewne rzeczy, o których dziecko powinno wiedzieć, że nie podlegają dzieleniu się. Jedną z nich jest spędzany wspólnie z Tobą czas. Odłóż telefon, wyłączyć telewizor. Innym jest specjalna zabawka. Dziecko ma prawo do tego.