Chcemy, aby nasze dzieci się rozwijały, jedną z najlepszych rzeczy, którą możemy dla nich zrobić to zaszczepić miłość do nauki.

Wyobraź sobie kogoś takiego, kogo życie wypełnione jest nowymi aktywnościami, chętnie podejmującego się nowych wyzwań. Ich życie jest zawsze bogate, ponieważ jest w nim miejsce na hobby i wiele innych zainteresowań.

Pewnie jako rodzic, chcesz zaszczepić tę miłość do nauki, aktywności jak najwcześniej. Jeśli Twoje dzieci od początku będą doświadczać zajęć, które je angażują i „nagradzają”, będziesz mieć większą szansę, aby doprowadzić ich do fajnego życia – poruszających się pewnie, niezależnie od kierunku jaki sobie obiorą.

ZACZYNAJ WCZEŚNIE

Najlepiej zacząć kiedy dziecko jest małe, a nawet bardzo małe. Przedszkole jest złotym wiekiem zaszczepiania miłości do nauki, ponieważ w tym wieku dzieci uczą się bardzo naturalnie. W przeciwieństwie do starszych dzieci, są wolne od ocen i porównywania się z rówieśnikami. Poznają i uczą się z czystej miłości do doświadczenia.

Oto trzy wskazówki dla bardzo młodych:

  • Czytaj, czytaj, czytaj: od bardzo młodego wieku dzieci uzyskują wiele korzyści, gdy im czytasz. Nawet niemowlęta „łapią” język i pewnych umiejętności społecznych z samego aktu czytania. Organizuj wspólne wyjścia do biblioteki i trzymaj „na widoku” materiały do czytania.
  • Wielofunkcyjne podejście do zabawek: Bądź wybredny, jeśli chodzi o zabawki Twojego dziecka. Zabawki, takie jak kredki, pojazdy, lalki i klocki Lego oferują nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o grę wyobraźnią. Poza tym zainwestuj w kilka pojemników i „rotuj” nimi, tak aby w danym momencie nie wszystkie były dostępne.
  • Wspieraj zainteresowania: Jeśli dzieci „pochłoną dany obszar”, niezależnie od tego, czy chodzi o dinozaury, samoloty czy zwierzęta, poszukaj kolejnych możliwości wspierania ich zainteresowań. Oprócz sprowadzania stosów książek z biblioteki, zwróć uwagę dziecka na wydarzenia, muzea i inne realne możliwości dalszych przygód i eksploracji.

KULTYWUJ KULTURĘ NAUKI

Wiemy, że jak masz dzieci, to ciężko znaleźć czas na własne hobby. Pomimo tego, jeśli nadal masz czas na nie, możesz dać przykład, że sposób spędzania wolnego czasu też może dostarczać coś wartościowego, jeśli to tylko coś co jest blisko zabawy czy relaksu. Nawet jeśli nie masz szerokich zainteresowań, możesz jeszcze zrobić coś, co może zainspirować do kreatywnej aktywności.

  • Poznawajcie razem: dzieci zawsze zadają mnóstwo pytań. Przeanalizujcie je pod koniec dnia, a będziecie zaskoczeni ich skalą i zakresem ich zapytań. Jeżeli są poza twoją wiedzą, nie wystarczy odpowiedzieć “Nie wiem”. Rzuć pomysł: “Zobaczmy, czy znajdziemy odpowiedź”. Następnie znajdź odpowiedź w książce lub w internecie. Rzuć więcej światła na ten temat. Dzięki temu wyślesz wspaniałą wiadomość swoim dzieciom, że ich ciekawość ma znaczenie.
  • Zastanów się nad sposobem spędzania własnego czasu: łatwo jest położyć się na kanapie i oglądać ulubiony program pod koniec długiego tygodnia lub bezmyślnie przeglądać swój telefon, podczas gdy dzieci „kręcą się” na placu zabaw. Wciągaj je zabawę w wolnym czasie i próbuj nawet małych rzeczy, aby pokazać, że również poszukujesz i odkrywasz. Nawet czytanie książki na placu zabaw będzie pozytywnym przykładem.
  • Rozmawiaj językiem wyzwań: kiedy widzisz, że Twoje dziecko „utknęło”, zmaga się z jakimś problemem i czuje się sfrustrowane, ostatnia rzecz, którą możesz zrobić to wejść do akcji ratowniczej. W takim momencie pomyśl o sobie jak o trenerze, kimś, kto łagodzi wysiłek. Spróbuj trochę uspokajających technik, takich jak głębsze oddechy i zadać kilka pomocniczych pytań, aby Twoje dziecko mogło samodzielnie poradzić sobie z trudnością.

 

GDY NAUKA PRZYCHODZI TRUDNO

Miejmy nadzieję, że kultywowanie kultury nauki, pozwolą dzieciom zacząć postrzegać trudne przedmioty w szkole jako wyzwania i zdawać sobie sprawę z tego, że wysiłek i wytrwałość pomogą im znaleźć właściwe rozwiązania. Ale czasem zdarzy się frustracja. Gdy szkoła staje się pewną rutyną (rozwiązywanie zadań i otrzymywanie ocen), może uczynić proces uczenia się o wiele mniej zabawy.

To frustrujące, ale spójrz na to w ten sposób: to sytuacja, w której dziecko nauczy się przezwyciężać te psychologiczne niedogodności, a to też ważne umiejętności życiowe. Oto kilka praktycznych pomysłów, które pomogą im przez to przejść.

Powinieneś nagradzać?

Jednym ze sposobów na pokonanie „niemocy” jest zaoferowanie nagrody: “Popraw ocenę a zrobimy coś fajnego. Zrób trzy zadania z mnożenia, a otrzymasz słodycze. Wyczyść pokój i graj w grę komputerową. ”

Ale istnieje wiele ostrzeżeń na temat używania nagród. Czy to oznacza, że nagrody są złe? Z jednej strony niektórzy eksperci przyjmują nagrody jako użyteczne narzędzie w wychowaniu dzieci zwłaszcza w trudnych momentach, pozwalające skupić się na zadaniu.

Są tacy co wierzą w moc pozytywnego nastawienia. Jeśli zdecydujesz się jednak na nagrody, ważne jest, aby dziecko zrozumiało przesłaną  w ten sposób wiadomość.

Konkluzja: nagroda musi być atrakcyjna i natychmiastowa. Jeśli moc nagrody szybko spada, zadaj sobie pytanie, jakie mogą być powody. Być może dziecko nie widzi wewnętrznej wartości danej czynności. Jedyny sposób na przełamanie trudności to użycie delikatnych sugestii, z dużą ilością kontekstu. Dzieci powinny zobaczyć szerszy obraz – robimy to, bo to ważna umiejętność lub ważny krok w stronę fajniejszych rzeczy.

Zadawaj pytania

Podczas rozwiązywania problemów upewnij się, że dziecko jest zaangażowane w rozwiązanie. Będą czuć się bardziej odpowiedzialne za zadanie. Zadaj pytania pomocnicze, zrób wspólnie, małą „burzę mózgów”.

Bądź cierpliwy. To może zabrać dużo czasu, ale kiedy dzieci pokonają pierwsze trudności, kolejne zadania powinny stać się bardziej przyjemne.

Kultywowanie miłości do nauki jest jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać dziecku. Dzięki tym wskazówkom można położyć fundament, aby pomóc im żyć dobrym życiem.